Forum Psychiatrii Środowiskowej

21.10.2017

Forum Psychiatrii Środowiskowej

Program wstępny

23 listopada 2017 – warsztaty wprowadzające w tematykę Forum:

a. kompetencje przydatne w procesie poszukiwania pracy przez osoby po kryzysie psychicznym - godz. 17.00, Ośrodek Wsparcia SERCE, ul. Gospodarcza 32; uczestnicy: około 25 osób po kryzysie psychicznym; prowadzenie: dr hab. Hubert Kaszyński

b. praca z osobą po kryzysie psychicznym w procesie aktywizacji zawodowej – godz. 17.00, UMCS; uczestnicy: około 25 osób – pracowników uczelni i studentów

c. praca z osobą po kryzysie psychicznym w procesie aktywizacji zawodowej – godz. 17.00, Politechnika Lubelska; uczestnicy: około 25 osób – pracowników uczelni i studentów

Konferencja

-Miasto Lublin we współpracy z Lubelskim Stowarzyszeniem Ochrony Zdrowia Psychicznego. Partnerzy- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Politechnika Lubelska-

1. Tytuł: Praca w procesie zdrowienia osób po kryzysach psychicznych

2. Termin: 24 listopada 2017

3. Miejsce: Hotel Mercure, Lublin, al. Racławickie 12

4. Porządek obrad:

10.00 – oficjalne otwarcie

10.15 – wykład otwierający – Praca w procesie zdrowienia osób po kryzysach psychicznych - dr hab. Hubert Kaszyński, Kraków

10.45 – Leczenie a zdolność do pracy – wykład – dr hab. Hanna Karakuła-Juchnowicz, Lublin

11.00 – Leczenie a zdolność do pracy - panel (uczestnicy: osoba po kryzysie, członek rodziny, psychiatra, psycholog, terapeuta z ośrodka wsparcia)

11.45 – przerwa kawowa

12.15 – Orzecznictwo a praca – wykład – przedstawiciel ZUS

12.30 – Orzecznictwo a praca - panel (uczestnicy: osoba po kryzysie, członek rodziny, orzecznik ZUS, członek Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, pracownik PIP)

13.30 – Praca a zatrudnienie – wykład – dr hab. Paweł Bronowski, prof. APS, Warszawa

13.45 – Praca a zatrudnienie - panel (uczestnicy: osoba po kryzysie, członek rodziny, pośrednik pracy, pracownik firmy szkoleniowej, przedsiębiorca)

14.30 – podsumowanie obrad

15.00 – lunch.

Prowadzenie konferencji: dr n. med. Artur Kochański

24 listopada 2017 – seans filmowy – Chatka Żaka, godz. 16.30; po projekcji panel dyskusyjny – prowadzenie: dr hab. Andrzej Kapusta (uczestnicy: prof. Andrzej Czernikiewicz, osoba po kryzysie psychicznym, członek rodziny)

Tematy do dyskusji:

a. Praca jako fundament życia

b. Praca jako jeden z elementów zintegrowanego podejścia do leczenia i aktywizacji społecznej, potrzeba działań skoordynowanych

c. Praca jako cel i środek w procesie zdrowienia

d. Obowiązki pracownika i pracodawcy

e. Praca ale jaka?

f. Rola szkoleń w procesie aktywizacji zawodowej osób po kryzysach psychicznych

g. Chroniony czy otwarty rynek pracy?

h. Bariery w pracy i zatrudnieniu: zdrowotne, terapeutyczne (w tym instytucjonalne), prawne, społeczne.

i. Korzyści i zagrożenia z wiązane z pracą i zatrudnieniem dla osób z zaburzeniami psychicznymi.